Włączenie funkcji RegBack w systemie Windows 10 lub nowszych może być kluczowym krokiem w zapewnieniu bezpieczeństwa Twojego komputera w przypadku „wysypania się” systemu. Choć z nieznanych powodów Microsoft zdecydował się domyślnie wyłączyć tę opcję, warto podjąć dodatkowe działania, aby chronić swój system. Kopia rejestru pełni istotną rolę w przypadku awarii systemu Windows, ponieważ zawiera kluczowe informacje dotyczące konfiguracji i działania systemu. W momencie, gdy napotykasz problemy z funkcjonalnością komputera, dostęp do kopii zapasowej rejestru może być ratunkiem, umożliwiając szybką naprawę i przywrócenie prawidłowego działania systemu. Dlatego warto podjąć działania, aby włączyć automatyczne tworzenie kopii zapasowych rejestru i zwiększyć bezpieczeństwo swojego systemu Windows.

W naszym serwisie komputerowym PanDOS często spotykamy się z uszkodzonymi systemami windows i wiemy z doświadczenia, że włączona opcja automatycznych kopii rejestru często decyduje o tym czy system uda się naprawić czy będzie trzeba go przeinstalować

Poniżej przedstawiamy jak krok po kroku włączyć automatyczną kopię bezpieczeństwa rejestru w systemie Windows 10 lub nowszym.

Automatyczne tworzenie kopii zapasowych rejestru w systemie Windows (EnablePeriodicBackup)

Pierwszym krokiem jest otworzenie edytora rejestru poprzez kombinację klawiszy Windows + R, wpisanie „regedit” w oknie uruchamiania, a następnie naciśnięcie Enter. W Edytorze rejestru należy przejść do następującej ścieżki:

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Configuration Manager\
regedit Configuration Manager

Następnie, klikając prawym przyciskiem myszy na kluczu „Configuration Manager”, należy wybrać opcję Nowy > Wartość DWORD (32-bitowa) i nazwać nowy wpis „EnablePeriodicBackup„.

regedit EnablePeriodicBackup

Po utworzeniu wpisu „EnablePeriodicBackup„, należy kliknąć dwukrotnie w ten wpis i ustawić jego wartość na „1„.

regedit zmiana Wartości DWORD 32bit

Po zapisaniu zmian i zamknięciu Edytora rejestru, komputer należy zrestartować. Od tego momentu system będzie automatycznie tworzył kopie zapasowe rejestru, przechowywane w folderze

C:\Windows\System32\config\RegBack

Dzięki tej prostej modyfikacji użytkownik może być pewien, że w razie uszkodzenia wpisów w rejestrze będzie miał dostęp do ostatnich kopii zapasowych, co umożliwi szybką naprawę problemów bez konieczności przeprowadzania skomplikowanych procedur naprawczych.