Uszkodzony wyświetlacz w telefonie. Naprawa czy wymiana?
Wyświetlacze w urządzeniach mobilnych mimo wbrew niewielkiej grubości są zbudowane z wielu warstw:
- Warstwa podświetlenia – to pierwsza warstwa wyświetlacza w telefonie, która emituje światło z tyłu ekranu. Warstwa ta przeważnie jest wykonana z diod LED.
- Warstwa polaryzatora – to warstwa, która wprowadza polaryzację światła. Polaryzator jest odpowiedzialny za odbijanie promieni świetlnych w określonym kierunku, co jest niezbędne do generowania obrazu.
- Warstwa filtrów barwnych – to warstwa, która zawiera filtry barwne, które określają kolor pikseli na ekranie. Każdy piksel składa się z trzech podpikseli (czerwonego, zielonego i niebieskiego), a pozostałe znane nam kolory są generowane poprzez przepuszczanie odpowiedniej kombinacji światła przez filtry barwne. (coś jak mieszanie kolorów z plasteliny by wyszedł inny)
- Warstwa półprzepuszczalnych elektrod – to warstwa, która zawiera elektrody, które kontrolują przepuszczanie światła przez matrycę LCD. Elektrody te tworzą siatkę, która steruje kierunkiem przepływu ciekłego kryształu w matrycy i tym samym kontroluje wyświetlanie obrazu.
- Warstwa ciekłego kryształu – to warstwa, która składa się z milionów mikroskopijnych kryształów, które zmieniają swoją orientację w odpowiedzi na zmiany napięcia na elektrodach. Kryształy te kontrolują przepuszczanie światła przez filtr barwny, co w połączeniu z kontrolą elektrod tworzy obraz na ekranie.
W związku ze skomplikowaną budową wyświetlaczy w telefonach komórkowych z ekonomicznego punktu widzenia bardziej opłacalnym jest jego wymiana. Niesie to korzyści finansowe dla klienta ale także czasowe dla serwisu telefonów, któremu powierzyłeś swoje urządzenie mobilne.
Często zdarza się, że przy upadku telefonu uszkodzeniu ulega przednia szyba (ochronna bądź digitizer) a sam wyświetlacz nadal jest sprawny. Tu pojawia się szansa na szybką i stosunkowo tanią (o tym niżej) jej wymianę i przywrócenie telefonu do stanu pierwotnego.
Na czym polega wymiana szybki w telefonie?
Gdy już mamy uszkodzoną szybkę przednią w telefonie natomiast wyświetlacz jest nadal sprawny (brak pęknięć, wylań, prześwietleń itp.) możemy zabierać się do pracy.
W moim serwisie wymianę szybki w telefonie zawsze zaczynam od dokładnej diagnozy i oceny opłacalności naprawy.
Aby wymienić zbitą szybkę w telefonie należy:
- rozebrać urządzenie i wymontować (w zależności od modelu) większość podzespołów tak by uzyskać dostęp do wyświetlacza
- przy pomocy separatora rozgrzać urządzenie a następnie przy pomocy otwieraków „wydobyć” wyświetlacz wraz ze zbitą szybką z korpusu/ramki telefonu
- gdy już wymontujemy wyświetlacz bierzemy się za separację uszkodzonej szybki od wyświetlacza.
- ekran kładziemy na rozgrzanym separatorze, włączamy pompę, która „zasysa telefon do siebie” uniemożliwiając mu poruszanie się w trakcie separacji
- starannie rozcinamy warstwę kleju pomiędzy uszkodzoną szybką a ekranem.
- przy pomocy specjalnego urządzenia a następnie chemii pozbywamy się resztek kleju z wyświetlacza.
- pora na szybki test wyświetlacza czy przeżył zabieg 😉 wpinamy go w tester wyświetlaczy a następnie uruchamiamy go i sprawdzamy poprawność wyświetlania podstawowych kolorów, braku bad pikseli i przebarwień
- jeśli wyświetlacz działa prawidłowo bierzemy się do połączenia go z nową szybką.
- wyświetlacz pozycjonujemy w korpusie obudowy telefonu, czyścimy go a następnie z nowej szybki zdejmujemy folię ochronną kleju OCA i osadzamy ją w prawidłowym położeniu na wyświetlaczu.
- gdy już mamy oba te elementy połączone możemy skorzystać z prasy próżniowo ciśnieniowej, która za pomocą temperatury zmiękczy klej, następnie za pomocą wysokiego ciśnienia w komorze sklei ekran z szybką aby finalnie wytworzyć w komorze próżnię, która wyssie pęcherzyki powietrza spomiędzy łączonych szybki i wyświetlacza.
- tak odnowiony wyświetlacz pozostaje po raz kolejny przetestować i jeśli wszystko jest w porządku możemy brać się za jego wklejanie w korpus telefonu
- pozostaje nam nic innego jak montaż telefonu i wydanie go klientowi 🙂
Ile kosztuje wymiana szybki w telefonie?
Koszt wymiany zbitej szybki w telefonie może się różnić w zależności od modelu urządzenia, marki ale też i regionu, w którym jest przeprowadzana naprawa. Zwykle koszt ten wynosi od 100 do kilkuset złotych, ale w niektórych przypadkach może być znacznie wyższy.
Ceny mogą się także różnić w zależności od tego, czy w naprawianym modelu szybka pełni funkcję czysto ochronną czy dodatkowo funkcje digitizera (warsty dotykowej). Wymiana samej szybki jest zwykle tańsza niż wymiana digitizera.
Warto mieć na uwadze, że tanie naprawy często idą w parze z niską jakością i nieprofesjonalnymi usługami, które mogą zagrażać bezpieczeństwu użytkownika (rozcięcia dłoni gdy ekran zostanie nieprawidłowo wklejony) i dalszej pracy urządzenia. Dlatego ważne jest, aby wybrać dobry serwis komputerowy z doświadczonymi technikami i gwarancją jakości naprawy.